Szokatlan mdon az esfelhknek nyoma sincs, s a nap melegen st. Szmottev szlmozgs nincs, s csapadk sem vrhat, legalbbis a dleltti koradlutni rkban. dleltt - 22 c
chat
Csere-bere
Csert a chatben krhettek, szerepjtkos s lovas oldalak 100%, hogy kikerlnek! Egyetlen felttel van, az oldalat legyen aktv! :)
Ez a cikk azrt jtt ltre, hogy kicsit tbb informcihoz juthassatok a Silent Flamesben kiprblhat szakgakrl. A szerepjtk szempontjbl lnyeges informcikat gyjtttk ssze.
A Ctrl + F segtsgvel a lenyl ablakot hasznlva hamarabb tallhatod meg a kvnt szakgat.
DJUGRATS
Az els nyilvnos djugratversenyt Dublinban rendeztk az 1800-as vekben, a clja pedig a vadszlovak alkalmmasgnak felmrse volt. Ez jelentette a mai modern lovassport kezdett.
Ma a legnpszerbb lovas sportg. A lovak egymstl eltr magassg s szlessg akadlyokbl ll sorozaton ugratnak t. A cl: a legkevesebb verhibval a szintidn bell teljesteni a plyt.
A szablyok szerint verhibnknt s ellenszeglsenktn 4 hibapontot kap a lovas. Nemzeti versenyszmokban 3, nemzetkzi versenyeken 2 ellenszegls utn kizrs jr. Ellenszeglsnek az szmt, ha a l nem ugorja meg az akadlyt, megtorpan eltte. Ha a lovas gy ltja, hogy a lova tlsgosan kifradt, vagy nem tudja rvezetni az akadlyokra, levezetheti a plyrl a lovat, ezzel visszalp az indulstl, s kizrjk.
A plykat mterben lemrik, meghatroznak egy iramot (tempt), a plyapt pedig kiszmolja a plyaidt, melynek tllpsrt szintn hibapontok jrnak.
A versenyszmot a legkevesebb hibaponttal, leggyorsabban vgz lovas nyeri.
Azonos ponttal vgzett lovasok esetn sszevetst rendeznek, ahol rvidett plyn a lovasok mgegyszer sszemrik tudsukat.
A msik lehetsg a Vadszugrs, melynek sorn minden verhiba utn idbntetst kapnak a lovasok, a vgn pedig a legalacsonyabb ideredmnnyel vgz versenyz nyer.
A lovasnak j stratgiai rzkkel kell rendelkeznie, s nem rt, ha "j a szeme", kpesnek kell lennie felmrni, honnan s mekkort tud ugrania a lova. A lovasnak teht tudatosan befolysolnia kell a l vgtaugrsainak hosszt. A j ugrlovas kitn temrzk, hibtlanul tudja kvetni a l mozgst, mg az akadly felett, lebeg fzisban is.
Milyen lovak jk djugratshoz?
A j ugrl atletikus, arnyos testalkat, dlt lapockkkal s kzepesen hossz httal rendelkezik. A kllem msodlagos a teljestmnyhez kpest.
Brmilyen fajtj lval lehet ugratni, illetve amatr versenyeken indulni, azonban a rangosabb versenyek megkvetelik a melegvreket, st inkbb a sportlovakat.
Az oldalon brmilyen fajtj lval ugrathattok, de versenyre a realitshoz hen csak melegvr lovakkal indulhattok, kivtel ezall minden barokk fajta (lipicai, andalz, lusitano stb). Ennek oka az, hogy br ezek a lovak gynyrek, hogy fentebbrl idzzek, kevsb atletikusak, teht nem llnk meg a helyket a sportlovak kztt.
Arab telivr szintn nem megengedett, ugyanis kevesebb csigolyacsontjuk van, ezltal szintn alkalmatlann vlnak a rangos versenyeken. Ajnlott fajtk: nmet sportlovak (pl. hannoveri, vesztfliai, holsteini stb), Holland sportl (KWPN), Belga melegvr (BWP), Finn, Anglo-arab, esetenknt Angol telivr, s mg szmos fajta
DJLOVAGLS
A lovassportok ezen szakga abbl az ignybl fejldtt ki, hogy az ember irnytani s befolysolni tudja a lovat. Az ember ksbb felismerte, hogy a lovagls mvszett fejleszthet, s akaratunkat gy is rvnyesthetjk a lovon, hogy harmniban maradunk vele.
A kisebb kategrij versenyken 20 x 40, a nagyobbakon 20 x 60 mteres bekertett plyn, gynevezett djngyszgben kerl sor a feladatok teljestsre. A lovagoland feladatokat (programokat) nehzsgk alapjn klnbz kategrikba soroljk. Az egyes programok pontosan lerjk, hogy mely idomt feladatokat milyen sorrendben kell vgrehajtania lnak s lovasnak. A legknyebb programok a lovasiskolk alapvet gyakorlatait alkalmazzk (kiskr, tlvlts, nagykr, stb), mg a legnehezebbek bonyolult perdlseket (piruetteket), passage-t, piaffot, sorozat-ugrsvltst s egyb magasszint feladatokat foglalnak magukba. Az igazn komoly feladatok termszetesen tudatos kpzs eredmnyeknt teljesthetk.
A nehzsgtl fggen a versenyeket hrom-t br pontozza, a produkcikat a djngyszg klnbz pontjairl nzve. Minden feladatot 0 s 10 kztti pontszmmal djaznak. A program vgn szerzett pontszmokat sszeadjk, s gy alakul ki a vgs sorrend. Bizonyos elemek dupln pontszmot rnek.
A feladatok mellett a brok az sszbenyomst is djazzk. A szempontok pldul a lovas lse s befolysa a lra, a l lendletessge, fegyelmezettsge s a jrmdok tisztasga. Klnsen szeretik, ha a lovas nem nz le a lra, csak rendletlenl nz a tvolba egy pont fel.
A j djlovas precz, kitn az temrzke, s megfelel pillanatban tudja alkalmazni a szr s csizmasegtsgeket, a legkevesebb feltnssel. J rzkkel, finoman rvnyesti akaratt. Higgadtan, koncentrlva lovagol, nem csak a versenyeken, de a felkszls sorn is.
Milyen lovak jk djlovaglshoz?
A j djl egyenslyban, elengedetten, ktetlenl s nyugodtan mozog. Ruganyos, trel, laza mozgssal rendelkezik, ennek kulcsa a megfelel testalkat: arnyos test, hossz, enyhn velt nyak, ers lbak. A helyesen kpzett l vgig a lovasra koncentrl, annak legaprbb segtsgeire is azonnal reagl.
A djugratshoz hasonlan szintn melegvr, lehetleg sportl fajtj lovak a legalkalmasabbak, azonban ltezik djlovagls pnik s hidegvrek szmra is.
Barokk lovak (pl. andalz, lipicai, lusitano) nem csak hogy engedlyezettek, kvnatosak is, ugyanis a spanyol lovasiskola nagy tiszteletben ll a szakgban.
Arab telivrek szintn nem indulhatnak rangosabb versenyeken, csak amatr megmrettetseken. Ajnlott fajtk: Nmet sportlovak (pl. hannoveri, vesztfliai, holsteini stb), Holland sportl (KWPN), Belga melegvr (BWP), Barokk fajtk (andalz, lusitano, frz, lipicai, nniusz, hispano-arab) s mg sok ms fajta.
TEREPLOVAGLS
A harmadik olimpia szm a lovastusa, mely a djlovagls s djugrats mellett tartalmazza a tereplovaglst (ms nven military vagy cross country). A tereplovas plya mindenkppen a szabadban tallhat, termszetes, sokszor vizes akadlyokkal. A terepplya hossz 1350-7400 mter kztt mozog a verseny nehzsgi foktl fggen.
A plyn robosztus svnyeket s farnkket, s egyb fbol kszlt ptmnyeket kell tugrani, azonban ezek nem leverhetek, hiba esetn a l fel is bukhat az akadlyban, gy ez az egyik legnehezebb s legveszlyesebb lovassport. A veszly cskkentse rdekben a terepakadlyok egyre korszerbbek s biztonsgosabbak, a nehz versenyekre val jelentkezs pedig szigor szablyokhoz kttt.
A terepplya tbb szakaszbl ll, melyeket klnbz sebessggel kell megtenni, az akadlyok pedig ehhez mltak.
Hibapont ellenszeglsrt, a lrl essrt s idtllpsrt hibapont jr, legalbbis amennyiben az akadlyok ugrsval van sszefggsben. Kizrs l s lovas akadlynl val buksakor, illetve a teljes plyn ngyszeri ellenszeglsrt jr.
Maga a lovastusa hrom napos, els napon djlovagls, a msodikon military, a harmadikon pedig djugrats vrja a lovasokat. Az sszestett pontszm alapjn szletik meg az eredmny.
A lovastusz lovas rendelkezik haladszint djugrat s djlovagl ismeretekkel, valamint rendkvl fizikai ernlttel s llkpessggel.
Azok a lovasok, akik "csak" a terepversenyen vesznek rszt, rtelemszeren nem kell hogy djlovagl ismeretekkel rendelkezzenek, azonban a fizikai ernlt ktelez.
Milyen a j terepl?
Elssorban a rendkvli vgtz- s ugrkpessg, illetve a hozzlls hatrozza meg a j tereplovat. Btornak, szinte rettenthetetlennek kell lennie, ugyanis j nhny akadly kifejezetten ijeszt lehet a lovak szmra. A lovas irnti bizalom s felttlen engedelmessg elengedhetetlen, ugyanis a prosok sokszor kerlhetnek veszlyes helyzetekbe. A lnak eleget kell tennie djugrats szempontjainak (lovastusa esetn termszetesen a djlovaglsnak is).
Arab telivr, hidegvr, illetve barokk lovak eslytelenek ezeken a versenyeken.
A sportlovak kzl is csak a legkivlbb kpesek vgrehajtani a bonyolult akadlyokat.
Ajnlott fajtk: Nmet sportlovak (kzlk is inkbb hannoveri, trakheneni s vesztfliai a legalkalmasabb), KWPN
TVLOVAGLS
A tvlovagls mint verseny valsznleg az Arab-flszigeten alakult ki legelszr, az arab telivr hazjban.
A tvlovagls f clja a kijellt tv legrvidebb id alatt val megttele, azonban a lovak vdelmnek rdekben szigor szablyokhoz ktve. A versenytvot szakaszokra osztjk, amiknek vgeztvel a lovaknak llatorvosi vizsglaton kell tesnik, s csak ezutn indulhatnak tovbb. Megmrik a pulzust, a lgzst, aminek egy bizonyos id alatt kell vissza llnia a normlishoz kzeli rtkhez. Megnzik, nem-e sntt a l, van-e rajta nyereg ltal okott trs, vagy nem merlt-e fel brmilyen ms jelleg problma, amely a l egszsgt veszlyezteti. Ha ezek kzl brmelyik fent ll, kizrs trtnik.
A tvlovagls a gyorsasg mellett taktikai sport. A lovasnak pontosan kell ismernie a lova szervezett s kondcijt, valamint tudatban kell lennie, hogy klnbz talaj- s idjrsi viszonyok mellett milyen tempt diktlhat.
Vannak versenyek, ahol a szakaszokon bell az is meg van adva, milyen tempval tehetk meg.
A lovas fizikai ernlte kifogstalan, lsvel, valamint segtsgvel nem zavarja a lovat. Gondolkodik, ksz kompromisszumokot ktni. Lova egszsgt fontosabbnak tartja a gyzelemnl.
Milyen a j tvl?
A j tvl aclos szervezeti szilrdsggal, remek kondcival s hatalmas kzdeni akarssal rendelkezik. Kitart, j az llkpessge, nagy tvok egyenletes tempban val megttelsre kpes, lelkesedse szlssgek idjrsi viszonyok kztt sem lankad.
A sportlovak ltalban itt mit sem rnek, ahogy a hidegvrek, barokk lovak sem.
A szakg koronzatlan kirlya az arab telivr, de ms, si fajtk is kivlan alkalmasak erre a sportra. Ajnlott fajtk: Arab telivr, akhal-teke, musztng, kathiawari/marwari
GALOPP
A galopp a lval ztt sportok egyik legnpszerbb ga vilgszerte. gynevezett lsport, azaz a lovassportokkal szemben esdlegesen a lovak teljestmnyrl szl, nem pedig l s lovasa kzs produkcijrl. Ez persze nem azt jelenti, hogy a zsokknak nincs szerepk lovaik sikerben.
Maga a galopplya lehet fves vagy homokos is, lteznek havas plyk is Norvgiban s Svdorszgban, m ezek elg ritkk s rendhagyak. A plya ellipszis alak, gyakran kt gyrbl ll, az egyiken fvel, a msikon homokkal bortva. A versenynapok futamait klnbz tvokra skveresenyeken 800-2800 mter kztt rjk ki. Egyre npszerbbek az akadlyversenyek, melyek a hagyomnyos galopp versenyektl annyiban trnek el, hogy galoppozva svnyeket s kertseket kell tugrani. A lovakat korbbi teljestmnyk s/vagy letkoruk alapjn, gynevezett hendikeprendszerben indtjk.
A hendikeprendszer lehetsget nyjt arra, hogy a hasonl kor s kpessg lovak versenyezzenek egymssal. Az eslyek egyenltsre szolgl az a szably is, miszerint a favoritoknak szmt lovak nagyobb tmeggel a htukon futnak. A lovasokat minden futam eltt s utn lemrik, gy felgyelve a szablyok betartst.
Bizonyos versenyszmokban, mint pldul a derbiben nem hendikeprendszerben indulnak a lovak.
Az indul lovakat minden futam eltt megtekintheti a kzssg, mikzben lovszaik vgigvezetik ket lpsben a felvezetkrben, ezzel knnyebb tve a fogadst.
A futamok rsztvevi indtbokszokbl startolnak. A plyra lpve azonnal knnyvgtba kezdenek melegtsknt, gy rve el az indtkaput. A futam sorn ltalban a bels korlt mellett galoppoz l van a legjobb helyzetben, hisz k rvidebb vet futnak.
A j zsok kistermet s knny, kitn kondciban van. Egyedl a slyt hatrozzk meg, a zsokk maximum 50 kg-t nyomhatnak, a magassg mr mellkes. Rendkvli taktikai rzkkel brnak, az utols, egyben legalkalmasabb pillanatig kpesek tartalkolni lovuk erejt.
Fontosak versenyek eltt a munkalovasok is, akik edzseken lovagoljk a lovakat. A nagyobb sly miatt a l a nagyobb terhelshez szokik hozz, gy versenyeken a kisebb testsly zsokkkal gyorsabbak lesznek.
Milyen lovak jk galopphoz?
Pr kivtellel mindenhol angol telivrek futjk a versenyeket, fajtjukat kln erre a clra tenysztettk, s tenysztik most is. Belsszervei is a nagyobb sebessghez alkalmazkodtak.
Nhny helyen rendeznek arab telivrek s akhal-tekk szmra is versenyket, ezek szma azonban elenysz.
Azokat a telivreket, akik ksbb nem feleltek meg a gyorsasg kvetelmnynek, 6-7 ves korukban tkpzik lovassportokra, pldul djugratsra s djlovaglsra.
WESTERN
A western tpus lovasversenyeknek igen sok vltozata terjedt el. Ezek techinikai alapjt a reining adja. A western versenyeken l engedelmessge, elengedettsge, gyorsasga s fordulkonysga, illetve a lovas technikai tudsa s gondolkodsi kszsge mrettetik meg.
REINING: A verseny rsztvevi meghatrozott feladatokat teljestenek, elre rgztett sorrendben. Egy tlagos teljestmny 70 pont. A feladatok sorn rtkelsre kerl az engedelmessg, a harmnia l s lovasa kzt, valamint a feladatok vgrehajtsnak pontossga is. Szmos hibrt bntetpont, slyos hibrt nullapontos rtkels jr. Nulla pontot kap pldul az a lovas, aki a ktelez feladatokban kt kzzel, vagy kzcservel fogja a szrakat.
BARREL RACING: Hordkerls. Hordkat kell megkerlni elre megadott sorrendben, idben s irnyban. Hordbortsrt, illetve a westernkalap elvesztsrt 5 bntetmsodperc jr. Kizrssal bntetik azt a lovas, aki nem megfelel tvonalon teljesti a feladatot.
POLE BENDING: Szlalomverseny. Egy hat oszlopbl ll plyn zajlik, melyek kztt szlalomozva kell thaladni, a leggyorsabb lovas nyer. Egy oszlopfeldntsrt vagy a westernkalap elvesztsrt 5 hibapont jr.
TRAIL: Western tpus akadlylovagls. A lovaknak klnbz akadlyokon (pl. hd, kapu, stb) kell thaladniuk. A versenyszmot zsri pontozza, s a cl a l elengedettsge, illetve l s lovasa kztti sszhang.
HORSEMANSHIP: Stlusverseny. Kezd s fiatal lovasok szmra rjk ki. A prosoknak egy elre meghatrozott manversorozatot kell vgrehajtaniuk, minl magabiztosabban, harmnikusabban s elengedettebben. A teljestend gyakorlatokat a versenybrk egy rval a verseny eltt teszik kzz. A teljestmnyeket 0 s 20 pont kztt rtkelik. 10 pont szerezhet a megjelensre, 10 pont a gyakorlatok vgrehajtsra.
Milyen lovak jk westernhez?
A leginkbb alkalmas l nyugodt, higgadt, nem tl nagy termet, fordulkony, robbankony, gyors s engedelmes. Lovasa slypontjnak legaprbb vltozsra is azonnal reagl, ahogy a lovas ltal adhat sszes segtsgre is. Tmr, jl izmolt teste kitn kondcinak rvend, lbszerkezete pedig tolerlja a hirtelen irny- s iramvltoztatsokat is. Ajnlott fajtk: Quarter horse, appaloosa, pinto, paint horse, musztng, esetenknt arab telivrek